![]() |
Pravilno ločevanje odpadkov na izvoru je eden od zelo pomembnih segmentov pri ravnanju z odpadki, zato smo že vzpostavili ločevanje komunalne embalaže in bioloških odpadkov na izvoru. Vse pravilno ločene odpadke na izvoru je možno reciklirati in ponovno uporabiti, brez posebno dodatnih stroškov obdelave.
Glavni cilji ločevanja odpadkov so:
EMBALAŽA
Embalažo ni dovoljeno odlagati na odlagališčih, zato smo v letu 2010 uvedli sistem zbiranja mešane embalaže po sistemu od vrat do vrat z namenskimi posodami, ki so zelene barve z rumenim pokrovom in opremljene z nalepko z napisom »mešana embalaža«. Odvoz mešane embalaže izvajamo vsak drugi teden, skladno z urnikom odvoza odpadkov.
Embalažo delimo na 3 skupine zbiranja:
Papirno in kartonsko embalažo zbiramo skupaj s papirjem in kartonom na ekoloških otokih in v zbirnem centru Globoko. Papirno in kartonska embalaža se zbira na ekoloških otokih v zabojnikih z modrim pokrovom. Odvoz papirne embalaže iz ekoloških otokov poteka 1x tedensko.
Med papirno in kartonsko embalažo ne sodi tetrapak, samokopirni plastificiran papir, higienski papir, itd.
Stekleno embalažo zbiramo na ekoloških otokih in v zbirnem centru Globoko. Odvoz steklene embalaže iz ekoloških otokov poteka vsak drugi teden.
Med stekleno embalažo ne sodi, ravno steklo, keramika, avtomobilsko steklo, porcelan itd.
Mešano embalažo zbiramo po sistemu od vrat do vrat neposredno od povzročiteljev in v zbirnem centru Globoko. Embalažo, ki je onesnažena z ostanki nevarnih snovi se zbira ločeno v zbirnem centru ali 1x letno s premično zbiralnico.
Med mešano embalažo spada:
Mešane embalažo zbiramo na dva načina:
Vso ločeno zbrano komunalno embalažo oddajamo šestim družbam:
Med kosovne odpadke SODIJO:
Med kosovne odpadke NE SODIJO: zapuščeni avtomobili, kmetijski stroji, avtomobilske gume, deli karoserije in motorja ter ostali avtomobilski deli, nevarni odpadki (baterije in akumulatorji, odpadki, kateri vsebujejo živo srebro, kisline, topila, lepila in smole, pesticidi , tiskalniki, embalaža, ki vsebuje ostanke nevarnih snovi ali je onesnažena z nevarnimi snovmi), razni gradbeni odpadki (kritina, les, opeka) ter azbestni odpadki.
Vsa gospodinjstva imajo možnost brezplačnega odvoza enkrat letno v skupni količini do 2 m3, vendar za to storitev ne morejo dobiti odprtega 5 ali 7 m3 zabojnika. Stanovalci iz večstanovanjskih objektov se skupno dogovorijo za koriščenje te storitve z upravljalcem objekta, ki posreduje informacijo izvajalcu javne gospodarske službe. V kolikor se med kosovnimi odpadki nahajajo tudi odpadki, ki mednje ne sodijo, se uporabniku v celoti zaračuna storitev odvoza.
Uporabniki se na koriščenje storitve prijavijo telefonsko na številko 07/ 34 81 260 ali preko spletnega obrazca na spletni strani Komunale Trebnje ali preko spletne pošte na naslov info@komunala-trebnje.si.
Odpadke se na odjemno mesto pripravi en dan pred odvozom, ki se dogovori med uporabnikom in izvajalcem javne službe.
Kosovne odpadke lahko uporabniki sami pripeljete in jih brezplačno oddate kadarkoli v času obratovanja zbirnega centra Globoko.
NAGROBNE SVEČE
Odpadne nagrobne sveče so komunalni odpadki s klasifikacijsko številko 20 02 02 iz klasifikacijskega seznama odpadkov. Nagrobne sveče se zbirajo ob pokopališčih, v samostojnih zabojnikih. Mešanje med komunalno embalažo ni dovoljeno.
Odpadne nagrobne sveče niso nevarni odpadek, lahko pa njihovo odstranjevanje povzroči škodljive vplive na okolje, zato je najbolje, da se v čim večji meri izogibamo prižiganju sveč.
Ločevanje in pravilno odlaganje nagrobnih sveč je smiselno, ker je možno v sekundarne surovine predelati vse tri glavne sestavine odpadnih nagrobnih sveč:
Dolžnost vsakega povzročitelja nagrobnih sveč je, da jih odlaga v namenske zabojnike, ki so:
V namenski zabojnik za zbiranje nagrobnih sveč sodijo:
Nagrobne sveče je prepovedano odlagati med:
Čeprav ni pravilno niti dovoljeno se pojavljajo med odpadnimi nagrobni svečami tudi drugi odpadki:
Naloga izvajalca javne službe je:
Zlata pravila za pravilno ločevanje sveč:
PNEVMATIKE (GUME)
V Globokem SPREJEMAMO odpadne gume SAMO OD FIZIČNIH OSEB, vendar letna količina na gospodinjstvo ne sme presegati 50 kg. Maksimalno število gum, ki jih sprejmemo na zbirnem centru je med 4-6.
Odpadnih gum od povzročitelja, ki je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost NE SPREJEMAMO!
Nasveti za ravnanje z gumami
RAVNO STEKLO
Na zbirnem centru Globoko imamo postavljen tudi zabojnik za zbiranje ravnega okenskega stekla
Nasveti za ravnanje z ravnim steklom
GRADBENI ODPADKI
Slovenska zakonodaja na področju odpadkov strmi k temu, da se čim manj odpadkov odloži na odlagališču in čim več odpadkov ločeno zbere, predela in ponovno uporabi. Za gradbene odpadke velja načelo, da je potrebno najmanj 70% gradbenih odpadkov predelati in ponovno uporabiti.
Povzročitelji zelo pogosto odlagajo gradbene odpadke med mešane komunalne odpadke, kar je nepravilno in prepovedano. Na gradbiščih je stalni pojav mešanje gradbenih odpadkov z ostalimi odpadki, kot je folija, karton, papir, stiropor, itd. Dolžnost vsakega investitorja oziroma povzročitelja je, da zgotovi ločeno zbiranje odpadkov na izvoru, gradbišču in jih tudi ločeno preda prevzemniku.
Vsak izvajalec del je dolžan stranki zagotoviti ravnanje z gradbenimi odpadki po veljavnih predpisih, kar pomeni, da jih mora predati zbiralcu ali pa predelovalcu. Vsaka oddaja ali prevzem se potrdi z evidenčnim listom. Seznam zbiralcev in predelovalcev je objavljen na spletni strani ARSA, kjer si lahko povzročitelji poiščejo prevzemnika.
STIROPOR
Stiropor se deli na gradbeni - ravni in embalažni.
Beli stiropor se zbira ločeno od barvnega (modrega, zelenega, črnega).
Embalažni stiropor se uvršča med plastično embalažo, zato se ga zbira skupaj z mešano embalažo. Embalažni stiropor je tisti, ki služi za zaščito nekega izdelka (npr. elektronike ob nakupu).
Embalažni stiropor lahko odložite:
Če imate večjo količino gradbenega ravnega stiropora, ki je nastal pri izdelavi fasadne obloge, ga zapakirajte v plastične vreče in dostavite v Globoko. Med gradbeni stiropor spada, navadni beli stiropor, stirodur, stirocukl, itd.
Gradbeni stiropor mora biti brez lepila in gradbene mrežice!
Gradbeni stiropor lahko odložite:
OBLAČILA in tekstil
Odpadna oblačila, obutev in tekstil, ki je strgan, umazan, moker ali drugače neuporabn, lahko uporabniki odložijo med mešane komunalne odpadke.
Vsa oblačila, obutev in drugi tekstil, ki je še uporaben, pa lahko uporabniki oddajo v Reciklarni v njihovem delovnem času, oz. ga za isti namen prepustijo v rumenem zabojniku z oznako Reciklarne, ki se nahaja pred policijsko postajo v Trebnjem.
LES
Les delimo na dve skupini in sicer:
Med naravni neobdelani les spada les, ki ni površinsko obdelan z barvami in laki. Med obdelani les pa spada les, ki je površinsko obdelan z barvami, lak in izdelki, ki vsebujejo lepila (iverica).
Lesene izdelke lahko odložite
Med lesene kosovne odpadke spadajo:
leseni izdelki ne smejo vsebovati ravnega stekla in večjih kosov kovin.
Leseni izdelki (omare, stoli, mize ipd.) morajo biti demontirani zaradi zmanjševanja volumna.
JOGIJI, TEPIHI IN OBLAZINJENO POHIŠTVO
Jogije, tepihe in oblazinjeno pohištvo lahko odložite:
Ločeno zbrane jogije, tepihe in oblazinjeno pohištvo oddamo izvajalcu obdelave, ki materiale zmelje, z magnetom v postopku mletja izloči kovine, zmleti material pa nato odda v (so)sežig ali odlaganje.
BATERIJE IN AKUMULATORJI
Končni uporabnik ne sme prepuščati odpadnih prenosnih baterij in/ali akumulatorjev izvajalcu javne službe kot mešani komunalni odpadek, kot kosovni odpadek ali jih odlagati v skupnih zbiralnicah in/ali ekoloških otokih. Končni uporabnik mora odpadne prenosne baterije in/ali akumulatorje pred oddajo distributerju ali izvajalcu javne službe hraniti ločeno od drugih odpadkov.
Baterije in akumulatorje lahko oddate:
Fizične osebe lahko v zbirnem centru Globoko brezplačno prepuščate vse vrste odpadnih prenosih baterij in akumulatorjev.
JEDILNO OLJE IN MASTI
Odpadna jedilna olja in masti se prepušča, kot ločeno zbrane frakcije in se uvrščajo pod klasifikacijsko številko 20 01 25 iz klasifikacijskega seznama odpadkov.
Jedilna olja in masti lahko oddate:
Prepovedi:
Olja lahko prenesete na zbirni center v plastenki, steklenici ali drugi zaprti neprepustni embalaži in jih prelijete v namensko cisterno za zbiranje odpadnih jedilnih olj.
ODPADNA OLJA
V okviru izvajanja občinske gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki zagotavljamo tudi zbiranje odpadnih olj, kot so mineralna, sintetična in industrijska olja.
Vrste olj, ki jih zbiramo
Fizične osebe morajo odpadna olja prepustiti:
Prepovedi:
· Odpadna olja je prepovedano mešati z biološko razgradljivimi odpadki. Olja ni dovoljeno mešati med sabo, če imajo drugačne fizikalne, kemične in nevarne lastnosti!
AZBEST
Na odlagališče Globoko sprejemamo v odlaganje tudi azbestne odpadke. Ti odpadki se uvrščajo med nevarne odpadke, ki zahtevajo posebno ravnanje. Azbestne odpadke je strogo prepovedano kipati, raztresati ali drobiti!
Azbestne odpadke sprejemamo od ponedeljka do petka med 7. in 13. uro. Prevzem je možen tudi ob drugih terminih v času obratovanja odlagališča Globoko, če stranka pripelje azbestne odpadke z vozilom, ki je opremljeno z dvigalom in ima možnost lastnega razlaganja. Pred prevzemom azbestnega odpadka mora povzročitelj oziroma prevoznik dostaviti naziv katastrske občine in parcelno številko, kjer je odpadek nastal.
Odlaganje azbestnih odpadkov je plačljivo tudi za gospodinjstvo po veljavnem ceniku.
Pravilno ravnanje z azbestom:
BIOLOŠKO RAZGRADLJIVI ODPADKI
Biološki odpadki nastajajo v vsakem gospodinjstvu in predstavljajo velik masni del povzročenih odpadkov v gospodinjstvih. Največja težava pri ravnanju z biološkimi odpadki je ta, da izredno hitro zgnijejo in pojavijo se neprijetne vonjave, ki negativno vplivajo tako na zdravje ljudi, kakor na okolje. Biološki odpadki na odlagališču povzročajo nastajanje toplogrednih plinov, zato je dolžnost vsakega povzročitelja, da zagotavlja pravilno ravnanje z biološkimi odpadki. V okviru izvajanja obvezne občinske gospodarske javne službe smo uvedli sistem ločenega zbiranja bioloških odpadkov na izvoru in v avgustu 2011 izvedli prvi odvoz. Zbrane količine bioloških odpadkov se v zadnjem času močno povečujejo, kar je znak, da uporabniki ločeno zbirajo biorazgradljive odpadke od ostalih odpadkov.
Ravnanje z biološkimi odpadki je možno na dva načina:
Na kompostni kup ali v rjavi zabojnik se lahko odlagajo:
Med biološke odpadke ne sodijo umetni materiali in materiali, ki se v naravi ne razgradijo!
Na kompostni kup ali v rjavi zabojnik se odlaga biološko razgradljive odpadke:
Hišno kompostiranje
Postavitev kompostnika
Kompostnik se postavi na vrt v senčen ali pol senčen prostor, ki je zavarovan pred vetrom. Kompostnik mora imeti neposreden stik s tlemi in ne sme povzročati motenj (npr. smradu) na sosednjih zemljiščih.
Neprijetne vonjave
Prvi pokazatelj nepravilnega kompostiranja so neprijetne vonjave, ki se pojavijo, če je kompostni kup premoker, ker voda zapre pore in s tem prepreči dostop kisika in tako pride do gnitja. Do gnitja pride tudi, če na kompostni kup odložimo preveč zelenega materiala. Neprijetne vonjave preprečimo z obračanjem kompostnega kupa in z ustreznim razmerjem zelenega in rjavega materiala. Kompostni kup je priporočljivo obrniti v 3 do 4 tednih, da se vsebina prezrači, razrahlja in s tem pospeši proces trohnenja.
NEVARNI ODPADKI
Nevarni odpadki predstavljajo največjo nevarnost tako za okolje kot tudi za ljudi, zato je potrebno z njimi ravnati še posebno pazljivo. Nevarnih odpadkov se nikoli ne preliva iz originalne embalaže v drugo embalažo. Nevarni odpadki so prisotni v vsakem gospodinjstvu in jih srečamo v kopalnici, kuhinji in garaži.
Nevarni odpadki iz gospodinjstva so predvsem:
![]() |
![]() |
Obveščamo vas, da bo v ponedeljek, 20. 6. 2022, postavljena popolna prometna zapora na javni poti JP 926451 in javni poti JP 926441 (od bivše Ljudske tehnike proti blokom) na Mirni zaradi obnove podzemnih komunalnih vodov. Prometna zapora bo trajala do predvidoma 24. 6. 2022.
Semaforizirana prometna zapora na lokalni cesti LC 425 043 Dolenja Nemška vas - Ponikve - Mirna Peč zaradi rekonstrukcije vodovoda, gradnje kanalizacije in pločnika v naselju Dolenje in Gorenje Ponikve. Prometna zapora je predvidena do 30. 11. 2022 med 6.00 in 14.00 uro. Semaforizirana prometna zapora LC 425 614 Ornuška vas - Trebelno - Mokronog na Gubčevi cesti v Mokronogu (križišče za Trebelno) zaradi projekta ureditve lokalne ceste, predvidoma do 10. 7. 2022. Obvoz je označen. Popolna prometna zapora JP 927 569 Čilpah 8, JP 927565 G. Zabukovje - Vrh - Čilpah, LC 425 615 Radna vas - Bitnja vas - Češnjice, JP 926 081 Roje - Bogneča vas - Češnjice, JP 926083 Vinski Vrh - povezava in tudi delna prometna zapora LC 425 614 Ornuška vas - Trebelno-Mokronog zaradi izvedbe projekta ˝Vodovod Češnjice – Reber in Bogneča vas˝. Prometna zapora je predvidena do 30. 6. 2022. Popolna prometna zapora lokalne ceste LC 425 011 Trebnje - Grmada - Dobrnič z obvozom po odseku lokalne ceste LC 425 011 Trebnje - Grmada - Dobrnič ter regionalnih cestah zaradi preureditve centralnega krožnega križišča Trebnje. Zapora je predvidena do 30. 6. 2022. |
Pitne vode na javnem vodovodnem sistemu Mokronog pred uporabo ni več potrebno prekuhavati.
Iz zasebnih vodovodnih sistemov Brezje - Ornuška vas, Češnjice pri Trebelnem in Velika Strmica v občini Mokronog-Trebelno je zaradi včerajšnjih obilnih padavin potrebno vodo pred uporabo v prehrambene naemene prekuhavati. Obvestilo velja do preklica.
Iz zasebnega vodovodnega sistema Debenec in Cirnik Ravne je zaradi včerajšnjih obilnih padavinah potrebno vodo pred uporabo v prehrambene namene prekuhavati. Obvestilo velja do preklica.
podrobnosti |
Uprava ponedeljek - petek: 7.00 - 14.00 Blagajna ponedeljek - petek: 7.00 - 14.00 Zbirni center Globoko ponedeljek - petek: 7.00 - 18.00 sobota: 8.00 - 12.00 |